Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.

Wotum wdzięczności za wolną Polskę!

04.11.2016

Nowe dzieło symfoniczne Michała Lorenca powstało na uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej oraz z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.


Budowę Świątyni uchwaliły Zgromadzone Stany 5 maja 1791 roku jako dziękczynne Wotum Narodu za przyjęcie Konstytucji. Rozpoczynaną budowę dwukrotnie przerywały rozbiory i wojny. Dopiero za trzecim razem śluby złożone przez przodków udało się zrealizować. Świątynia powstała dzięki inicjatywie Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa, kontynuowanej następnie przez jego następcę na stolicy arcybiskupiej w Warszawie, kardynała Kazimierza Nycza. Pozyskanie środków i budowę koordynowało Centrum Opatrzności Bożej, powołane przez Metropolitę Warszawskiego, kard. Nycza, a budowę wspiera ponad 80 tysięcy Darczyńców z całej Polski. W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada 2016 roku, w Świątyni zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej. Koncelebrze będzie przewodniczyć Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, homilię zaś wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki. Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się prapremierowe wykonanie dzieła Michała Lorenca. Utwór symfoniczny „PRZYMIERZE” Michała Lorenca to dzieło narodowe na światowym poziomie. Przymierze to rodzaj układu zawartego między silnym i słabym, powstałym z woli silnego – mówi kompozytor o tytule utworu. – Światynia jest znakiem wdzięczności nas, słabych wobec Stworzyciela. Znakiem pojednania i pokoju.

Zamysłem kompozytora i jednocześnie osób odpowiedzialnych za kształt nagrania tego dzieła było osiągnięcie najwyższej jakości muzycznej i produkcyjnej. Dlatego do współpracy zaproszono jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie – London Symphony Orchestra, a samo nagranie orkiestry zostało zrealizowane w jednym z najsłynniejszych studiów nagraniowych – Abbey Road w Londynie. LSO w studio Abbey Road poprowadził brytyjski dyrygent Lee Reynolds.

Druga część nagrań muzycznych (chóry i soliści) została zrealizowana w studiach S1 i S4 Polskiego Radia. Wzięli w nich udział soliści: Katarzyna Laskowska (sopran), Robert Pożarski (kantor, śpiewak specjalizujący się w muzyce gregoriańskiej i dawnej), Adam Strug (śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog), a także Małgorzata Szarlik-Woźniak (skrzypce), Marta Maślanka (cymbały), Mohammad Rasouli (ney), Damian Marat (trąbka), Michał Woźniak (kontrabas).

Realizatorem nagrań jest Rafał Paczkowski jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku, który współpracuje z Michałem Lorencem od wielu lat, i który jako jeden z nielicznych ma doświadczenie w prowadzeniu nagrań właśnie w Abbey Road Studios.

Michał Lorenc – jeden z najwybitniejszych współczesnych, polskich kompozytorów. Napisał muzykę do ponad 180 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. W 1989 roku skomponował muzykę do filmu „300 mil do nieba”, za którą otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej „Felixa” oraz Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego, przyznawaną przez Premiera RP. W 1996 roku przez rok pracował w Los Angeles z reżyserami Bobem Rafelsonem, dla którego napisał muzykę do filmu „Krew i wino” z Jackiem Nicholsonem oraz Jerzym Bogajewiczem (muzyka do filmu „Osaczony” z Mickey’em Rourke). Muzyka Lorenca do filmu „Krew i wino” amerykańskiego reżysera została zgłoszona do Oscara przez wytwórnię 20th Century Fox.

Kompozytor pięciokrotnie zdobywał główną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za ścieżkę dźwiękową do filmów: „Psy” (1992), „Prowokator” (1995), „Bandyta” (1997), „Przedwiośnie” (2001), „Wszystko będzie dobrze” (2007).

W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się kompozycje Lorenca do filmu „Różyczka” oraz dokumentu „Jan Paweł II. Szukałem was...”. Muzyka do ostatniego z wymienionych filmów, opowiadającego o życiu Jana Pawła II, była wykonywana na żywo w Rzymie, podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. W dniu 3 maja 2016 roku Michał Lorenc został uhonorowany Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt powstał z inicjatywy Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Płyta ukaże się zarówno w wersji CD, jak i na winylu oraz cyfrowej.

Tracklista: Michał Lorenc | PRZYMIERZE


1. Bogurodzica – Zdrowaś, Królewno wyborna
2. Świątynia
3. Ave Maria
4. Lamentacja
5. Hymn

Michał Lorenc: muzyka
Krzysztof Aleksander Janczak: orkiestracja
Maryna Miklaszewska: słowa Hymnu
Robert Pożarski: adaptacja tekstu Bogurodzica – Zdrowaś, Królewno wyborna London Symphony Orchestra
Lee Reynolds: dyrygent
Chór Cappella Corale Varsaviana
Roman Rewakowicz: dyrygent chóru
Katarzyna Laskowska: śpiew – sopran
Robert Pożarski: śpiew
Adam Strug: śpiew
Małgorzata Szarlik-Woźniak: skrzypce Marta Maślanka: cymbały Mohammad Rasouli: ney
Damian Marat: trąbka
Michał Woźniak: kontrabas

Nagrania zrealizowano w 2016 r. w Studio One ABBEY ROAD STUDIOS w Londynie oraz Studiach Polskiego Radia: S1 - Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, S4 - Studiu im. Jerzego Wasowskiego.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Chrzest 966”.