Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. więcej...
Akceptuję.

The Best Of The Grateful Dead

GRATEFUL DEAD

Premiera

  • 23.03.2018
Fani Grateful Dead, kultowego amerykańskiego zespołu, który był jednym z pionierów rocka psychodelicznego, mogą się cieszyć z kolejnego koncertowego wydawnictwa swoich ulubieńców. Wydawnictwo nosi tytuł "The Best Of The Grateful Dead Live.

Formacja, którą dowodził charyzmatyczny Jerry Garcia, słynęła z niesamowitych koncertów, podczas których pozwalała sobie na długie improwizacje. Praktycznie żadnej swojej piosenki nie zagrali tak samo na kolejnym występie. Stąd ich koncerty były tak lubiane przez fanów, którzy ukuli powiedzenie: "Nie ma nic lepszego niż Grateful Dead live".

Wiele występów Grateful Dead w ciągu 30 lat istnienia grupy (wszystkich było łącznie 2318) zostało zarejestrowanych i ukazało się w formie oficjalnych bootlegów. "The Best Of The Grateful Dead Live" to oczywiście wydawnictwo oficjalne, które wypełni 19 kompozycji Nieboszczyków. Zostały one starannie wybrane spośród dostępnych nagrań. Ukażą się w formie podwójnego CD, podwójnej płyty winylowej oraz jako pliki cyfrowe (do ściągnięcia i posłuchania w streamingu).

Utwory na "The Best Of The Grateful Dead Live" wybrano z piosenek dostępnych w archiwach wytwórni Warner i Arista. Kilka utworów wzięto z archiwów zespołu. Całość zaczyna się od kompozycji "St. Stephen" z koncertówki "Live/Dead" z 1969 roku, a dzieło wieńczy utwór "So Many Roads" z ostatniego koncertu Grateful Dead na Soldier Field w Chicago w lipcu 1995 roku.

"Chcieliśmy przygotować towarzysza dla wydanej w 2015 roku studyjnej płyty »The Best Of The Grateful Dead«. Skupiliśmy się na oficjalnych wydawnictwach koncertowych zespołu, dodając do nich parę archiwalnych nagrań live" – wyjaśnia archiwista i producent kapeli, David Lemieux. "Nie jest tajemnicą, że nic nie mogło równać się z koncertem Grateful Dead, a ten zestaw jest kolejnym dowodem na poparcie tej tezy".

Na potrzeby "The Best Of The Grateful Dead Live" wzięto między innymi: kompozycje "Bertha" z "Grateful Dead (Skull & Roses)" (1971), "Fire On The Mountain" z "Dead Set" (1981), "The Music Never Stopped" z "One From the Vault" (1991), pięć utworów pochodzi z "Europe '72" (1972), w tym "Sugar Magnolia", "Jack Straw" i "Morning Dew",  "Touch Of Grey" z "Truckin' Up To Buffalo" (2005), "Eyes Of The World" z udziałem Branforda Marsalisa z "Wake Up To Find Out" (2014), "Estimated Prophet" z koncertu na Cornell University w 1977 roku, uważanego za jeden z najwspanialszych w historii Grateful Dead.

Format

Wydawca

  • Grateful Dead / Rhino
  • “St. Stephen” – Fillmore West (2/27/69) from Live/Dead (1969) -
  • “Bertha” – Fillmore East (4/27/71) from Grateful Dead (Skull & Roses) (1971) -
  • “Wharf Rat” – Fillmore East (4/26/71) from Grateful Dead (Skull & Roses) (1971) -